Muzyka
Advertisement
Butelka2

Butelka

Butelka

Butelka na koncercie

Butelka – polski zespół muzyczny z Torunia grający muzykę heavy metalową. Liderem zespołu jest Grzegorz Kopcewicz działający pod pseudonimem McButelka.

Nazwa zespołu pochodzi od pseudonimu McButelki[1].

Historia zespołu[]

[2]

Historia[]

Zespół powstał na początku 1996 roku, kiedy to McButela zwołał kolegów z zespołów Kobranocka (Dr Frankenstein grający na gitarze i wspierający wokalem i Piękny Lolo na wokalu wspierającym i perkusji) i Ok'laski (HipHłop, grający na basie oraz wspierający wokal). W nowo powstałym studiu „Artus” w podziemiach Dworu Artusa w Toruniu, w grudniu 1996 roku zespół zarejestrował utwór „Potrzebni”. Nagranie powstało w celu sprawdzenia jakości nowego studia. Kolejne próby nagrań odbywały się w „Zębowni”. Zespół koncertował głównie w Toruniu (występując przed Katem oraz z Hey). Butelka zagrała także koncert na festiwalu „Rap'N'Roll”, na którym zagrali także Kaliber 44 i Wzgórze Yapa3. W trakcie prób powstał materiał na debiutancką płytę, którą zespół nagrał w latach 1997-1998. Pod koniec nagrywania, nowym basistą został Klasztor (z grup Kobranocka i Atrakcyjny Kazimierz). Klasztor zdążył nagrać bas do utworu „10-ty Grudnia”.

Debiutancki album, nazwany Butelka, miał na okładce zbiór orderów, które Dr Frankenstein otrzymał w spadku po teściu. Płytę wydała wytwórnia Black Bottle Records w 1999 roku (wytwórnia należała do McButelki). Wydawnictwa te były dostępne w dystrybucji Koch International Poland, nim firma przestała istnieć. Masteringu dokonał Adam Burzyński (związany z grupami Kobranocka i Kazik na Żywo) w Warszawie. Mastering został wykonany bezinteresownie dzięki starej przyjaźni z McButelką.

Podczas nagrywania albumu, powstały teledyski do utworów „Znak Krzyża” (autorstwa Wojciecha „Pumy” Brudnego), „To Mnie Wkurwia” (autorstwa Pumy i McButelki) i „King Bruce Lee Karate Mistrz” (McButelki). Teledyski zgłoszono do konkursu Yach Film, gdzie pochlenie opinie o nich wypowiadali Yach Paszkiewicz, Wojciech Waglewski i Mirosław Pęczak.

Teledyski Butelki trafiały do programu telewizyjnego „Muzyczny Kram” dla TVP3 Bydgoszcz, prowadzonego przez Pumę i McButelkę w latach 2000-2003.

W grudniu 2002 roku Butelka wystąpiła w koncercie poświęconym pamięci zmarłego rok wcześniej Grzegorzowi Ciechowskiemu (McButelka był pomysłodawcą i producentem dwóch pierwszych koncertów pamięci Ciechowskiego). Na koncercie Butelka zagrała własne wersję piosenek „Prąd” i „Dobry Policjant” z repertuaru Republiki.

W kwietniu 2003 roku McButelka chwilowo rozwiązał zespół, który został reaktywowany w październiku tego samego roku. W nowym składzie, oprócz McButelki, znaleźli się MBL (gitara), Martinus (gitara), Dyboś (instrumenty klawiszowe), Kot (gitara basowa), Vitusz (bębny). Kot, Dyboś i Vitusz grali równocześnie w zespole Czaqu, a MBL i Martinus grali wcześniej w Deuther X. Zespół postanowił zwiększyć zawartość metalu w metalu oraz zaczął tworzyć nowe kompozycje. Równocześnie zespół wyjechał do Niemiec na koncert[3]. W styczniu 2004 roku Butelka rozpoczęła pracę nad nowym albumem. W trakcie nagrywania, Martinus i Dyboś odeszli z zespołu. 19 listopada 2005 roku ukazał się album Radio dla Polaków wydana przez MTJ. W 2006 roku w Internecie pojawiły się teledysk „LPR” i „cHWD(p)”. Teledysk do utworu „LPR” zdobył nagrodę na Orange Film Festiwal 2005[4].

Równocześnie Butelka zadecydowała szokować na koncertach. Muzycy zaczęli przebierać się w sutanny, otaczali się niecodziennymi dekoracjami scenicznymi oraz zaczęli używać krzyży oraz efektów pirotechnicznych. W 2006 roku Butelka wystąpiła na Festiwalu w Jarocinie. W tym czasie z zespołu odszedł Vitusz, a na jego miejsce trafił Kviator z grupy Intruder (obecnie Intruder działa jako DeathCaller).

W 2007 roku Butelka nagrała album DemonArchia. Na DemonArchii znalazła się nowa wersja utworu „Dekoder TV TRWAM”. Piosenka ta była hitem YouTube. Album DemonArchia ukazała się na rynku na początku 2008 roku. Na licznych koncertach, Butelka występowała z wykonawcami takimi jak TSA, KAT, Agnieszka Chylińska, Acid Drinkers, Chainsaw, Rootwater, Totem, Hunter, Frontside, Herorscope, Mech, Killjoy, The NO-Mads, Dragon8s Eye, Corruption. Narastające nieporozumienia i różnice zdań spowodowały, że w Butelce pozostał sam McButelka.

McButelka szybko rozpoczął szukać nowych muzyków. Nowymi muzykami zostali: Sivy (ex Cahinsaw; perkusja), dr. Jołek (ex Doktor C; gitara) i Professor Jerry (ex TrzyCzwarte, All My Life; gitara basowa). Professor Jerry nie grał długo w zespole; na jego miejsce trafił Gorzky. Po kilku koncertach, z zespołu odszedł Sivy, a na jego miejsce trafił Padre. W marcu 2010 nastąpiła zmiana gitarzysty - Jołasa zastąpił Grisch (ex Enhiridion, Pandemic Genocide). Kolejna zmiana składu nastąpiła w czerwcu 2010 - na miejsce Padre za prekusją usiadł Grzała (ex Crystal Lake).

W 2012 roku ukazał się Diabeł z Powyłamywanymi Rogami.

Dyskografia[]

  • Butelka (1998)
  • Radio dla Polaków (2005)
  • DemonArchia (2008)
  • Diabeł z powyłamywanymi rogami (2012)

Skład zespołu[]

  • McButelka – wokal, instrumenty klawiszowe
  • Grisch – gitara
  • Gorzky – gitara basowa, wokal
  • Grzała – perkusja

Byli muzycy[]

  • dr Frankenstein (gitara, wokal; 1996-2003)
  • Piękny Lolo (perkusja, wokal; 1996-2003)
  • HipHłop (gitara basowa, wokal; 1996-1997)
  • Klasztor (gitara basowa, wokal; 1997-2003)
  • Vitusz (perkusja; 2003-2006)
  • Martinus (gitara, wokal; 2003-2004)
  • Dyboś Syn Dybosia (instrumenty klawiszowe, wokal; 2003-2004)
  • Kot (gitara basowa, wokal; 2003-2008)
  • Kviator (perkusja; 2006-2008)
  • inż. MBL (gitara, wokal; 2003-2008)
  • Professor Jerry (gitara basowa; 2008)
  • Sivy (perkusja; 2008-2009)
  • Jołas (gitara; 2008-2010)
  • Padre (perkusja; 2009-2010)

Ciekawostki[]

  • W trakcie sesji w studiu do debiutanckiego albumu dobijał się do Butelki telefonicznie z Niemiec niejaki Dyboś (ojciec Dybosia grającego w Butelce w latach 2003-2004) i to, co nagrał na automatyczną sekretarkę zostało uwiecznione na płycie[2].
  • Utwór „Pedały” (z debiutanckiego albumu) został zamieszczony w raporcie Roberta Biedronia na temat sytuacji homoseksualistów w Polsce. Utwór ten został w całości przytoczony, łamiąc w ten sposób prawa autorskie. Zespół złożył pozew do sądu cywilnego w tej sprawie, jednak sąd oddalił powództwo[3]. Ostatecznie sprawa została umorzona, a zespół nie podjął się odwołania[5].
  • Teledysk do utworu „Pedały” powstał, dzięki opowieściom kolegi McButelki, Pumexa, który interesuje się ufologią[4].

Przypisy


Linki zewnętrzne[]

Advertisement