Muzyka
Advertisement

Deadlock (początkowo The Trogs[1]) – polski zespół punkowy i nowofalowy. Zespół działał w latach 1979-1983 w Gdańsku. Muzycy tłumaczyli nazwę zespołu jako martwy punkt, impas[2].

Zespoły Deadlock, Tilt i Kryzys uznawane są obecnie za pierwsze polskie zespołu punkrockowe.

Historia zespołu[]

Zespół oficjalnie powstał w 1979 roku w Gdańsku (według pierwszego wokalisty grupy, Plexiego, Deadlock kształtował się już w 1976 roku[3]). Deadlock założyli uczniowie tamtejszych szkół średnich: Jacek "Luter" Lenartowicz (perkusja), Maciej "Brunet" Wiliński (gitara), Bogdan "Plexi" (wokal) i Fidel (gitara basowa)[4]. Zespół grał muzykę punk rockową, a po zmianie wokalisty na Mirka Szadkowskiego przybliżył się do nowej fali. W 1980 roku Deadlock wziął udział w I Ogólnopolskim Przeglądzie Nowej Fali[4]. Krótko po koncercie z zespołu odszedł Luter, który wcześniej założył z Tomaszem Lipińskim Tilt[4]. W tym czasie część muzyków Deadlocka przeprowadziła się z Gdańska do Warszawy[4].

Na początku 1981 roku Deadlock rozpoczął nagrywanie materiału na płytę[4]. Oprócz Szadkowskiego i Bruneta, na nagraniach uczestniczyli Maciej Góralski (perkusja) i Robert Brylewski (gitara) z Kryzysu[4]. Płyta zatytułowana Ambition trafiła tylko na rynek Europy Zachodniej sprzedając się prawdopodobnie w nakładzie 10 000 sztuk[2]. Ambition ukazał reggae'owe oblicze Deadlocka[4]. Deadlock za nielegalnie wydaną płytę otrzymał 200 dolarów i 20 płyt (pieniądze zespół otrzymał podczas stanu wojennego)[2]. W Polsce album ten był dostępny tylko na pirackich kasetach[4].

Zespół zakończył działalność w 1983 roku. Większość muzyków działała krótko w nowo powstałych zespołach Joanna Deadlock i Joanna Dead[4]. Joanna Dead działał od 1985 roku[4].

Jeden z muzyków Deadlocka, Maciej Wiliński, popełnił prawdopodobnie samobójstwo w 1985 roku, skacząc z trójmiejskiego falowca[4]. Luter przeprowadził się do Holandii i tam gra country[4].

Muzycy[]

[4][5]

Dyskografia[]

Przypisy


Linki zewnętrzne[]

Advertisement