FANDOM


Robert Brylewski

Lider Kryzysu - Robert Brylewski

Irek Wereński

Ireneusz Wereński

Kryzys – jeden z pierwszych polskich zespół punkrockowych działający w latach 1979-1981 oraz w roku 2006. Zespół reaktywował się w 2008 roku i działa do dzisiaj. W swoim dorobku Kryzys ma utworu punk rockowe, post punkowe, utwory mocno zbliżone do nowej fali oraz reggae. Kryzys wraz z grupami Deadlock i Tilt jest zaliczana do polskich pionierów punk rocka i nowej fali [1].

Historia Edytuj

Początki kapeli sięgają 1978 roku, kiedy w Warszawie powstał zespół The Boors założony przez wokalistę i gitarzystę Roberta Brylewskiego, gitarzystę Piotra "Mrówę" Mrowińskiego, basistę Marka Iwańczuka oraz perkusistę Kamila Storra. Do grupy trafił także saksofonista Tomasz "Man" Świtalski. W 1979 zespół zmienił nazwę na Kryzys. 13 stycznia 1980 na koncercie w klubie „Od Nowa” w Toruniu Storra zastąpił Maciej "Magura" Góralski. Góralski po raz pierwszy spotkał się z Brylewskim jeszcze w 1978 na giełdzie płyt[2]. W 1980 muzycy wzięli udział w "I Ogólnopolskim Przeglądzie Nowej Fali" w Kołobrzegu, a później zagrali dwie trasy: po Śląsku (jedenastokoncertowa) i po Pomorzu (dziewięć koncertów). Podczas koncertów doszło do zmiany basisty. Na miejsce Iwańczuka trafił Ireneusz Wereński, który uczestniczył w nagraniach grupy w Toruniu. Do nagrań dołączył także Mirosław "Szymon" Szatkowski (ex-Deadlock) jako wokalista.

Wiosną 1981 we Francji ukazał się album Kryzys. Longplay został wydany bez zgody zespoły. Na płycie znalazły się nagrania dokonane w klubie „Amplitron” (jeszcze bez Wereńskiego; w nagraniach gościnnie wzięli udział grająca na klawiszach Małgosia Pyza z Tilt oraz basista Dariusz "Magik" Katuszewski z Ataku). Zespół za bootleg otrzymał niewielką zapłatę i parę płyt [3]. Równocześnie na rynku pojawiła się piracka kaseta Król much z repertuarem z francuskiej płyty. Latem 1981 Kryzys wystąpił na festiwalu w Opolu oraz na sopockim Pop Session. Na skutek problemów personalnych, jesienią Kryzys rozpadł. Brylewski z Wereńskim rozpoczęli współpracę z Tomaszem Lipińskim tworząc zespół Brygada Kryzys.

W 1985 na poltonowskiej kompilacji różnych wykonawców punkrockowych pt. Fala znalazła się piosenka „Mam dość”.

W 1994 nakładek wytwórni Gold Rock ukazał się album 78-81, na którym pojawiły się najważniejsze utwory Kryzysu. Ze względu na działanie zespołu w podziemiu, płytę wykonano nieprofesjonalnie, a sami muzycy popełniali błędy podczas grania [1].

W latach 2003-2006 ukazały się dwa tribute albumy Dolina Lalek: Tribute to Kryzys vol. 1 oraz Dolina Lalek: Tribute to Kryzys vol. 2 na których piosenki Kryzysu w swoich wersjach przedstawiły grupy m.in. tj. Dezerter, Pidżama Porno, T.Love czy Farben Lehre. W wyniku prac doszło do chwilowej reaktywacji zespołu. Jedyny koncert z tej okazji Kryzys zagrał w warszawskim klubie „CDQ” w oryginalnym składzie 15 marca 2006.

W 2008 roku doszło do kolejnej reaktywacji Kryzysu. Latem 2008 zespół zagrał koncert podczas festiwalu w Jarocinie. W 2009 roku do zespołu dołączyli: basistka Martyna Załoga oraz gitarzysta Andrzej "LAL" Kasprzyk. W maju 2010 ukazał się album Kryzys komunizmu.

Ciekawostki Edytuj

  • Swego czasu istniała rywalizacja Kryzysu i Tiltu (przez samych muzyków obu zespołów traktowana jako żart). Magura został zapamiętany jako osoba, która w skórzanej kurtce na koncertach Tiltu krzyczała: Tilt do domu! Dawac tu Kryzys![4].

Muzycy Edytuj

Współpracownicy Edytuj

  • Dariusz "Magik" Katuszewski – gitara basowa (1980), gitara (2006)
  • Małgosia "Pyza" – pianino (1980)

Dyskografia Edytuj

Albumy Edytuj

Kompilacje różnych wykonawców Edytuj

  • Fala (1985) – utwór: "Mam dość"

Różni wykonawcy: Tribute to Kryzys Edytuj

Przypisy


Linki zewnętrzne Edytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki