FANDOM


Kult

Kult

Kazik

Kazik Staszewski

Piotr Morawiec

Piotr Morawiec

Irek Wereński

Ireneusz Wereński

Tomasz Goehs

Tomasz Goehs

Wojciech Jabłoński

Wojciech Jabłoński

Jarosław Ważny

Jarosław Ważny

Kult – polski zespół działający od 1982 roku, powstały w Warszawie, grający rock (głównie alternatywny). Liderem zespołu jest Kazimierz Staszewski (Kazik). W latach 90. Kult był uznawany za jedną za najważniejszych polskich grup rockowych.

Historia zespołu Edytuj

Kult powstał w 1982 roku z inicjatywy Kazika Staszewskiego i Piotra Wieteskiego[1]. W lipcu 1982 roku odbył się pierwszy koncert w klubie Remont[2]. We wrześniu 1986 roku ukazał się debiutancki album – Kult. Rok później ukazał się album Posłuchaj, to do ciebie (z przebojami „Na całym świecie źle się dzieje, koledzy” znanym również jako „Wódka” oraz z piosenką „Hej, czy nie wiecie”), a w 1988 roku Spokojnie (z przebojem „Arahja”).

W 1989 roku Kult wydał dwa albumy. Pierwszy z nich to Kaseta, a drugi to koncertowa Tan. Tan to rejestracja dwóch pożegnalnych koncertów z sierpnia 1988 roku, po których zespół postanowił zawiesić swoją działalność na trzy miesiące[2].

W 1990 roku Kult wydał album 45-89. Tytułowa piosenka opisywała poprzednią epokę za pomocą fragmentów autentycznych przemówień partyjnych nałożonych na podkład muzyczny[2]. Album 45-89 jest znany dzięki przebojowi „Totalna militaryzacja”. Rok później ukazał się album Your Eyes z piosenkami „Parada wspomnień” oraz antyklerykalną „Zgrozą”.

W 1993 roku nastąpiły zmiany w składzie zespołu, w którym znaleźli się Kazik Staszewski, Janusz Grudziński, Ireneusz Wereński, Piotr Morawiec, Krzysztof Banasik i nowy perkusista Andrzej Szymańczak. Skład ten istniał do 1998. W 1993 roku Kult rozpoczął pracę nad płytą, na której znalazły się tylko piosenki Stanisława Staszewskiego, ojca Kazika. Płyta została zatytułowana Tata Kazika, a promował ją singel „Baranek”.

W 1994 roku ukazała się płyta Muj wydafca (błędna pisownia zamierzona). Płyta dla wielu została uznana za najlepszą w dorobku Kultu[1]. Na płycie znalazły się covery: „Pasażer” z repertuaru Iggy'ego Popa oraz „Dziewczyna o perłowych włosach” Omegi[1].

W 1996 roku ukazał się drugi album z piosenkami Stanisława Staszewskiego, Tata 2.

W 1998 roku ukazał się album Ostateczny krach systemu korporacji (z przebojami „Lewy czerwcowy” znany również jako „Panie Waldku, Pan się nie boi”[1], „Dziewczyna bez zęba na przedzie” oraz „Gdy nie ma dzieci”[1]). Na tej płycie po raz pierwszy pojawia się nowy członek zespołu, Janusz Zdunek (trąbka). W tym samym roku tragicznie zmarł perkusista Andrzej Szymańczak (bezpośrednią przyczyną jego śmierci było zadławienie się gumą do żucia[2]). Kazik poświęcił Szymańczakowi utwór „Komu bije dzwon”, do którego powstał teledysk (ostatni z udziałem Szymańczaka[1]). Nowym perkusistą został Tomasz Goehs z Kazik Na Żywo. W 1998 zespół opuścił na rok Janusz Grudziński. Zastępował go wtedy Jacek Rodziewicz, z zawodu konserwator zabytków.

W tym samym roku odbyła się pierwsza Pomarańczowa Trasa zespołu po największych miastach Polski, która od tamtej pory niezmiennie organizowana jest każdego roku.

W 2001 roku Kult wydał album Salon Recreativo. Album promował singel teledysk „Brooklyńska Rada Żydów”. Klip został zakazany (w praktyce nieemitowany) w polskim MTV[2].

Kolejny album ukazał się w 2005 roku. Był to Poligono Industrial. 5 lipca 2007 w Programie Trzecim Polskiego Radia odbył się jubileuszowy koncert na 25-lecie Kultu[2].

W 2008 roku z zespołu odszedł Krzysztof Banasik. Skład został uzupełniony przez Wojciecha Jabłońskiego (gitara) i Jarosława Ważnego (puzon).

W 2009 ukazał się album Hurra (roboczy tytuł to Concentrazion Gigantica[2]). Dwa tygodnie przed premierą, album Hurra trafił do Internetu[2]. W wyniku śledztwa policyjnego ustalono, że zawartość płyty wynieśli pracownicy tłoczni[2]. Płytę Hurra promował utwór „Marysia”[1].

W 2010 roku Kult nagrał dla MTV koncert MTV Unplugged. Kult był czwartym polskim wykonawcą koncertu dla MTV[1]. Płyta MTV Unplugged stała się platynową płytą[1].

Muzycy Edytuj

Skład zespołu Edytuj

Byli członkowie zespołu Edytuj

Dyskografia Edytuj

Zobacz też Edytuj

Przypisy


Linki zewnętrzne Edytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki