FANDOM


Maciej Maleńczuk.jpg

Maciej Maleńczuk

Maciej Maleńczuk (właściwie Mirosław Maleńczuk[1], ur. 14 sierpnia 1961 w Wojcieszowie) – polski wokalista, gitarzysta, osobowość telewizyjna, poeta, aktor[1]. Początkowo określany jako „bard Krakowa”. Uznawany za jednego z najbardziej awangardowych i kontrowersyjnych polskich muzyków. Członek zespołów Püdelsi (1986-2005), Homo Twist (założyciel zespołu; 1993-2000 i 2004-2009) oraz autor projektu Psychodancing. Maleńczuk porusza się w wielu gatunkach muzycznych (rock i reggae w Püdelsi, rock alternatywny i heavy metal w Homo Twist, pop i dancing w projekcie Psychodancing).

Biografia Edytuj

Maleńczuk kilka razy zmieniał podstawówkę[2]. Szóstą klasę musiał powtarzać[1]. Później uczył się w zawodówce jako ślusarz-spawacz[1] i w liceum zawodowym o specjalności obróbki skrawaniem (liceum nie ukończył)[1].

W 1981 roku odmówił służby wojskowej w jednostce „Zielone otoki” za co trafił do więzienia (na dwa lata)[2][1]. Odbył półtorej roku w zakładzie karnym[2] (4 miesiące w Gdańsku, resztę w Stargardzie Szczecińskim)[1]. Na murach domów zaczęto wypisywać jego nazwisko oraz rozdawano ulotki z treścią: „Uwolnić Maleńczuka! Czy Chrystus przyjąłby kartę powołania do wojska?”[2]. W więzieniu zaczął śpiewać bluesa[2]. W więzieniu ukończył zawodówkę[1].

Po zakończeniu kary Maleńczuk zaczął grać na ulicach z gitarą[2].

W 1986 roku dołączył do zespołu Püdelsi i wraz z zespołem wystąpił na festiwalu w Jarocinie[2]. Wówczas popularną piosenką w wykonaniu Maleńczuka stał się utwór „Rege - kocia muzyka”[2]. W 1988 roku ukazał się album Bela pupa, na której Maleńczuk zaśpiewał dwa utwory (resztę śpiewa Kora)[2]. Koncerty Püdelsów odbywały się nieregularnie[2].

W latach 90. ograniczył występy uliczne[2]. Maleńczuk założył zespół, który nazwano Homo Twist. W 1994 roku ukazał się premierowy album Homo Twist – Cały ten seks.

W 1995 roku doszło do reaktywacji Püdelsów. W 1996 roku Püdelsi wydali album Viribus Unitis, a Homo Twist album Homo Twist.

W 1998 roku ukazał się album Pan Maleńczuk z nagraniami piosenek wykonywanych na ulicy[2]. Za album Pań Maleńczuk dostał Fryderyka[3]. W 1999 roku Püdelsi wydali album Psychopop, który odniósł duży sukces[2]. W 2000 roku Homo Twist zostało rozwiązane.

W 2002 roku ukazał się solowy album Maleńczuka Ande La More, który był sporym zaskoczeniem dla fanów z powodu zupełnie innego brzmienia muzycznego[2]. W 2003 roku Püdelsi wydali album Wolność słowa, który odniósł największy sukces komercyjny zespołu (Złota płyta). Album promował teledysk, w którym Maleńczuk wcielił się w prezentera wiadomości[2].

W 2003 roku Maciej Maleńczuk został jurorem programu „Idol”[2]. Dzięki ciętym ripostom zbudził wiele kontrowersji[2]. Jurorem był tylko w jednej edycji programu[2]. Po zakończeniu kariery w „Idolu” reaktywował Homo Twist[2].

Maleńczuk i Darski.jpg

Maciej Maleńczuk oraz Adam "Nergal" Darski na planie teledysku do utworu "Lucifer"

W 2007 roku Maciej Maleńczuk wziął udział w projekcie Yugopolis[2].

W 2009 roku Homo Twist zawiesiło działalność[2].

25 maja 2011 roku został odznaczony polskim medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[3].

W 2011 roku wystąpił w teledysku „Lucifer” zespołu Behemoth[3].

W 2014 roku nagrał piosenkę „Vladimir” poświęconej aktualnej sytuacji politycznej na świecie[4].

Dyskografia Edytuj

[2]

solo
Homo Twist
Püdelsi

Ciekawostki Edytuj

Przypisy


Linki zewnętrzne Edytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki