FANDOM


Madame – polski zespół nowofalowy działający w latach 1982-1986 i 1995.

Historia Edytuj

[1]

Madame powstał w grudniu 1982 roku na Sylwestra w składzie: Robert Gawliński (śpiew), Jacek Perkowski (gitara), Piotr Jóźwiak (bas) i Krzysztof Dominik (perkusja). Pod koniec 1983 roku Jacka Perkowskiego zastąpił Robert Sadowski.

Zespół początkowo grał muzykę lekko popową. Madame wystąpił na Festiwalu w Jarocinie w 1984 roku, grając nowy repertuar zimnofalowy i starsze utwory popowe. Faktyczny zwrot w stronę nowej fali nastąpił po sukcesie Made in Poland i Variete (wkrótce Made in Poland i Madame nawiązały przyjacielskie stosunki, które zaowocowały chwilowym przyjęciem Gawlińskiego do Made in Poland).

W 1985 roku powołano do wojska Krzysztofa Dominika. Los grupy stanął pod znakiem zapytania. Do wojska powołano także Jóźwiaka, ale ten nie załatwił tego odpowiednio, przez co miał później z tego powodu kłopoty. W związku z brakiem wolnego czasu Jóźwiaka, zespół zerwał współpracę. Z zespołu odszedł także Dominik, który po powrocie do zespołu uznał, że Madame gra muzykę zbyt ciężką, nienadającą się do kultury masowej. Po zmianach w zespole Gawliński zaczął grać na basie, a nowym perkusistą został Sławek Słociński.

Zespół wydał single w Tonpressie i płytę LIVE. LIVE ukazał się dopiero w 1999 roku pod nazwą Koncert.

Zespół rozpadł się w wyniku konfliktu Sadowskiego i Gawlińskiego. Gawliński odszedł do Opery, zaś nowym wokalistą został Jarek Wajk. Jeszcze w 1986 roku Madame rozwiązano.

W 1995 roku nastąpiła chwilowa reaktywacja Madame w składzie: Robert Sadowski (gitara), Robert Gawliński (wokal), Artur Hajdasz (perkusja) i Leszek Biolik (bas).

W 1998 roku powstały plany reaktywacji Madame.

Muzycy Edytuj

Ostatni skład Edytuj

Inni muzycy Edytuj

Dyskografia Edytuj

Albumy Edytuj

Single Edytuj

Przypisy

  1. Sekcja została opracowana na podstawie pawnhearts.eu.org

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki