FANDOM


Ta strona jest encyklopedią – oznacza to, że posiada pewne zadania i cele, którymi w największym skrócie jest gromadzenie wiedzy o muzyce. Jednocześnie dopuszcza tylko materiały na wolnych licencjach, co oznacza, że pewne treści nigdy nie będą mogły się w niej znaleźć. Wynika to z faktu, że jest hostingowana przez Wikię, w której wszystkie materiały muszą pozostawać wolne. Jednocześnie nie mamy ambicji, aby znalazły się tutaj niewolne materiały. Poniżej znajdziesz listę rzeczy, których nie umieszczamy.

Pamiętaj o jednej prawidłowości: fakt udostępnienia na stronie internetowej jakichkolwiek materiałów, nawet, jeżeli jest to oficjalna strona wykonawcy lub wydawcy, nie oznacza, że można je dalej powielać, czyli np. nie można umieścić ich tutaj.

Próbki utworów muzycznych lub utwory muzyczne

Istnieje możliwość przesyłania plików muzycznych w formacie .ogg (oprogramowanie pozwala też na dopuszczenie innych formatów), ale żaden utwór, który jest objęty prawem autorskim, nie można znaleźć się w naszych zasobach. Dotyczy to także próbek utworów muzycznych (kilkunasto- lub kilkudziesięciosekundowych). Nawet w wypadku, gdyby istniała płyta, którą autor lub autorzy zgodzili się udostępnić na dopuszczanej przez nas licencji, nie powinna być tutaj umieszczona. Istnieją inne strony internetowe, które specjalizują się w udostępnianiu usług polegających na przechowywaniu i umożliwianiu ściągania plików muzycznych. Jako, że ogromna większość muzyki nie może być tutaj umieszczona, w związku z czym nie istnieje możliwość choćby próby konkurencji z dużymi serwisami, nie decydujemy się w ogóle na umieszczanie plików z muzyką. Dotyczy to także nagrań, do których wygasły prawa autorskie, ponieważ można je znaleźć w Internecie. Weź pod uwagę, że, przykładowo, nagrania Chopina wykonane współcześnie są objęte prawem autorskim, chociaż sama muzyka jest własnością publiczną.

Teksty utworów

Teksty utworów muzycznych są objęte prawem autorskim, co oznacza, że nie można tutaj stworzyć repozytorium takich tekstów – także w przypadku, gdy zespół podaje je na swojej stronie internetowej lub dołącza do wydawnictwa muzycznego. Można użyć fragmentu utworu, jeżeli jest to uzasadnione „wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości”, nie należy tego jednak nadużywać. Ponieważ tworzymy encyklopedię, nie zajmujemy się analizami krytycznymi; w innych przypadkach należy użyć tylko fragmentu niezbędnego do wyjaśnienia. Weź pod uwagę, że nie zamierzamy stanowić zbioru linków do miejsc, gdzie można znaleźć konkretne teksty. Do takich celów służy wyszukiwarka Google. Weź też pod uwagę, że znajdujące się w Internecie strony, które zawierają teksty utworów muzyczny, umieszczając je popełniają przestępstwo, a tego chcemy uniknąć.

Tabulatury

Tabulatury są muzyką, tylko zapisaną, tak samo ja nuty. Jedno wiki na Wikii zostało już zamknięte z powodu tego, że tabulatury nie mogą być udostępnione na licencji GFDL, czyli tej, na której działa cała encyklopedia (więcej w języku angielskim). Również niedokładne interpretacji muzyki, zapisane w jako tabulatury, mogą stanowić przedmiot roszczeń z tytułu naruszenia prawa autorskiego. Tak jak w poprzednich przypadkach, ponieważ nie jest możliwe stworzenie w miarę kompletnego repozytorium tabulatury, w ogóle nie spróbujemy go stworzyć. Oddzielnym przypadkiem są zapisy nutowe, które znajdują się w domenie publicznej, a które mogą posłużyć do ilustracji starszych utworów.

Recenzje

Tworzymy encyklopedię, która minimalizuje zawartość ocen w tekście, a nawet je usuwa mimo, że posiadają jakieś, najczęściej nie dość uznane, źródła. Recenzja muzyczna jest gatunkiem literackim dokładnie przeciwnym do encyklopedii, ponieważ wartościuje dzieło, podczas, gdy encyklopedia od tego stroni. Oddzielny dział z recenzjami także nie zostanie stworzony, ponieważ z racji otwartości strony stałby się polem walk i nieporozumień. Recenzja przedstawia subiektywny i jednostkowy punkt widzenia, a w projekcie, w którym obowiązuje współpraca, a każdy może zmieniać dowolny tekst, taki rodzaj pisarstwa nie jest do ochronienia. Recenzja może zacytować encyklopedię, encyklopedia może zacytować recenzję – natomiast przyświecają im różne cele, trudne do pogodzenia na niewielkiej przestrzeni, a tworzymy tutaj w końcu encyklopedię specjalistyczną.

Niewolne grafiki

Nie umieszczamy tutaj grafik, których licencja nie jest wolna (wyjątek – okładka albumu). Nie używamy grafik na zasadzie fairuse, jeżeli nie są one okładką albumu. Wszystkie załadowane grafiki muszą posiadać podaną licencję; w przypadku zgody na wykorzystanie może to być e-mail potwierdzający ten fakt, w przypadku wolnych źródeł na ogół należy podać te źródła w postaci linków. Grafiki, dla który licencja nie zostanie podana, będą kasowane po tygodniu od wgrania. W przypadku załadowania tej samej grafiki bez licencji ponownie, zostanie ona skasowana w trybie natychmiastowym. Pamiętaj jednak, że w każdej chwili możesz wgrać grafikę jeszcze raz, jeśli np. uzyskasz zgodę na wykorzystanie. Pamiętaj, że odpowiadasz prawnie za sfałszowanie licencji, a w przypadku grafik, których licencja nie będzie pewna, rozejrzymy się za nimi po sieci i stwierdzone naruszenia prawa autorskiego za skutkują skasowaniem grafiki lub grafik.

Infoboksy

Infoboksy, czyli tabele z podstawowymi informacjami, nie są tutaj stosowane, ponieważ wychodzimy z założenia, że te same informacje można zawrzeć w tekście ciągłym (i powinny być w nim zawarte), więc nie ma potrzeby ich dublować. Zamiast tego staramy się gromadzić informacje w przejrzystej i skondensowanej formie, wierząc jednocześnie, że nasi czytelnicy nie są analfabetami, którzy potrafią czytać tylko proste tabelki.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki