Muzyka
Advertisement
Tomasz Lipiński

Tomasz Lipiński

Robert Brylewski

Robert Brylewski

Aleksander Korecki

Aleksander Korecki

Włodzimierz Kiniorski

Włodzimierz Kiniorski

Irek Wereński

Ireneusz Wereński

Piotr Żyżlewicz

Piotr Żyżlewicz

Brygada Kryzys – polski zespół grający muzykę nowo falową,reagge i punk rockową. Sam zespół określa wykonywaną muzykę jako punkedelic (od muzyki punk rock i psychedelii z drugiej połowy lat '60.). Przez całą działalność zespołu zespół opiera się na duecie Tomasz Lipiński i Robert Brylewski.

Historia[]

Lata 1981-1982[]

[1]

Zespół powstał w sierpniu 1981 roku po rozwiązaniu grup Kryzys i Tilt. Robert Brylewski, lider grupy Kryzys zaproponował współpracę Tomaszowi Lipińskiemu. Propozycja została przyjęta. W pierwszym składzie oprócz Brylewskiego (gitara i wokal wspierający) i Lipińskiego (wokal główny, gitara rytmiczna) znaleźli się Jarosław "Gruszka" Ptasiński (gitara), Tomasz "Men" Świtelski (saksofon), Ireneusz "Jeżyk" Wereński (gitara basowa) i Sławomir Słociński (perkusja).

Pierwszy poważny koncert zespół miał zagrać na Festiwalu Solidarności w Gdańskiej hali Olivia. Występ został zakazany z powodu śmiałego artystycznie i politycznie programu Brygady Kryzys.

Pierwszy publicznych występ zespół zagrał w warszawskiej Rivierze. Kapelą supportującą była (wówczas mało znana) Republika. Koncert został zapamiętany dzięki ciastu z gandzią, które spożyli muzycy Brygady Kryzys, Grzegorz Ciechowski oraz tamtejszy akustyk[2]. Występ Brygady Kryzys został potajemnie nagrany. Nagranie zostało wydane w Londynie jako bootleg.

W listopadzie 1981 roku Brygada Kryzys występowała z brytyjskim zespołem TV 21 w całej Polsce. Podczas podróży po kraju, autokar Brygady Kryzys i TV 21 został zawieszony transparent SOLIDARNOŚĆ KOSMICZNA. Podczas trasy koncertowej w gdańskim hotelu Monopol Robert Brylewski został ciężko pobity przez kelnerów w barze[2]. Milicja odmówiła pomocy zespołowi. Brylewski trafił na obserwacje w szpitalu, a kolejnego dnia cały posiniaczony zagrał koncert z zespołem. Wśród widzów na koncercie panowało przekonanie, że Brylewskiego wcale nie pobito, a jest to tylko makijaż. Trasę kończył entuzjastycznie przyjęty koncert w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki im. Józefa Stalina w Warszawie.

W grudniu 1981 roku Brygada Kryzys otrzymała zaproszenie na Dni Młodej Polskiej Subkultury w Belgradzie (w rzeczywistości był to koncert grup prezentujących program antykomunistyczny). Autokar został zatrzymany przez czeskich celników na Moście Przyjaźni w Cieszynie. Wożone materiały Brygady Kryzys zostały skonfiskowane jako faszystowskie. Ostatecznie zespół dotarł do Belgradu samolotem. W Belgradzie zespół zagrał dwa koncerty oraz nagrał materiał na singel Wojna!. Brygada Kryzys podpisała kontrakt z Jugotonem i udziela kilkunastu wywiadów najpoważniejszym magazynom, stając się tematem miesiąca. Po powrocie do Polski, Brygada Kryzys planowała koncerty w Holandii oraz powrót do Jugosławii. W nocy z 12. na 13. grudnia Brylewski i Lipiński wracając z imprezy dowiedzieli się o ruchach wojsk i milicji, wyłączeniu telefonów oraz nadawania programu radiowego z zakonspirowanej radiostacji[3]. Milicja skonfiskowała sprzęt zespołu.

W styczniu 1982 roku Brygada Kryzys odzyskała instrumenty. Dalsze próby odbywały się w pracowni ceramicznej na Żoliborzu. W lutym zespół otrzymał propozycję występów na comiesięcznych koncertach rockowych w hali milicyjnego klubu sportowego Gwardia. Zespół odmówił występu ze względu na jego charakter oraz ocenzurowana nazwy zespołu (z Brygady Kryzys na Brygada K.). W skutek tej decyzji zespół otrzymał zakaz publicznego występowania na terenie Polski oraz poza nim. W tym samym czasie ukazał się bootleg z pierwszego koncertu zespołu.

W marcu Brygada Kryzys została zaproszona do przetestowania nowego studia nagraniowego przez Tonpress. Wykorzystując sytuację, Brygada Kryzys nagrała kilkanaście utworów, z czego część z nich trafiła do debiutanckiej płyty Brygada Kryzys. Płyta została wydana z dużymi oporami wytwórni. Równolegle nowym perkusistą został Jan Rołt, a na basie zagrał też Tomasz Szczeciński (ex-Tilt).

Podczas lata cały zespół spędził czas na podlubelskiej wsi. Tam reżyser Michał Tarkowski zarejestrował sceny, które trafiły do filmu Koncert. Film wyemitowano tylko w kinach[2].

31 sierpnia, podczas demonstracji i walk ulicznych w Warszawie, Tomasz Lipiński został pobity i aresztowany przez ZOMO. Został zwolniony z braku miejsc w przepełnionych aresztach.

W dniach 1-4 września zespół wrócił do koncertowania. Występy odbywały się w warszawskim klubie Remont. 4 września zespół rozwiązał się z powodu wielu piętrzących się trudności. Tomasz Lipiński reaktywował Tilt, a Robert Brylewski wraz z resztą zespołu założyli zespół Aurora, którzy po odejściu Tomasza Świtalskiego przekształcić się w Izrael.

1989[]

Tydzień po zawaleniu się muru berlińskiego, w samochodzie wiozącym Tilt i nowy zespół Brylewskiego (Armia) na koncerty do Berlina Wschodniego powstał zamysł odrodzenia Brygady Kryzys. Pomysł nie został zrealizowany.

1991[]

W 1991 roku zespół zagrał pierwszy po 9 latach koncert na festiwalu w Jarocinie. W studiu Izabelin zespół nagrał płytę Cosmopolis (od października 1991 do sierpnia 1992). Na płycie znalazły się nowe utwory oraz stare, które nie mogły trafić na płytę z powodu cenzury. W nagraniach biorą udział: Robert Brylewski, Tomasz Lipiński, Ireneusz Wereński oraz nowi współpracownicy: Piotr "Stopa" Żyżelewicz, żona Roberta Vivian Quarcoo oraz saxofoniści Włodzimierz Kiniorski i Aleksander Korecki. Album został nagrywany tzw. setką (wszystkie ścieżki dźwiękowe grane równocześnie). Zespół użył gitar elektrycznych Ibanez, Fender Telecaster, Gibson Les Paul, akustycznych - Ovation i Fender, wzmacniaczy Amtron ( polska produkcja rzemieślnicza), Randall, Rockman i MArshall, basówek Fender Precision i Hohner (licencja Staibergera), wzmacniacza basowego Trace Eliot, bębnów Premier z talerzami Zildian, klawiszy Korg M1 i Moog - Mono Poly; congi były produkcji Słomy. Zespół pojawił się także na koncertach, m in. na festiwalu Odjazdy 91.

Dniach 13 grudnia w latach 1992, 1993 i 1994 Brygada Kryzys zorganizowała specjalne koncerty w klubie Remont zatytułowane Stanik. Koncert z 1993 roku znalazł się na kasecie Live in Remont 93. W 1994 roku ponownie zawieszono działalność zespołu.

2003-dalsze lata[]

Wiosną 2003 roku nastąpiła reaktywacja zespołu. Nowej perkusistą został Filip Gałązka, basistą Tomasz Szymborski, a saksofonistą Sergiusz Lisecki. Pierwszy otwarty koncert odbył się w gdyńskim Uchu. W grudniu 2003 roku Brygada Kryzys zagrała w londyńskim klubie Garage. W tym samym roku istniały plany wydania albumu nazwanego roboczo Eurocrisis[4]. W 2003 Brygada Kryzys była gościem w talk show „Kuba Wojewódzki”[5]. W 2005 roku nowym saksofonistą został Alek Korecki. Na rynku pojawiła się zremiksowane wydanie debiutanckiej płyty. Brygada Kryzys wzięła udział w programie TVP3 Muzyka łączy pokolenia z rapowym duetem Vienio i Pele (spadkobiercami i współtwórcami Molesty).

Muzycy[]

  • Tomasz Lipiński – wokal, gitara (1981–1982; 1991–1994; od 2003)
  • Robert Brylewski – gitara, wokal (1981–1982; 1991–1994; od 2003)
  • Ireneusz Wereński – gitara basowa (1981–1982; 1991–1994)
  • Sławomir Słociński – perkusja (1981)
  • Jarosław Ptasiński – conga (1981–1982)
  • Tomasz Świtalski – saksofon (1981–1982)
  • Janusz Rołt – perkusja (1982)
  • Aleksander Korecki – saksofon (1991–1994; od 2005)
  • Włodzimierz Kiniorski – saksofon (1991–1994; od 2005)
  • Piotr Żyżelewicz – perkusja (1991–1994)
  • Vivian Quarcoo – wokal (1991–1994)
  • Grzegorz Ryłka – saksofon (1993)
  • Filip Gałązka – perkusja (od 2003)
  • Sergiusz Lisecki – saksofon, instr. klawiszowe (2003–2005)
  • Jerzy Słomiński – konga (na płycie Live z 1999 r.)
  • Tomasz "Kvajah" Szymborski – gitara basowa (od 2003)

Dyskografia[]

Zobacz też[]

Przypisy


Linki zewnętrzne[]

Advertisement